Paspartování a rámování obrazů

Obrazy v paspartě jsou velice vkusným doplňkem do vašeho domu či bytu. Paspartování ale neplní jen estetickou funkci. Velice výrazně obraz i chrání. Totiž kromě toho, že obrazu sluší, vytváří mezi obrazem a sklem prostor a tím znesnadňuje blednutí barev a mechanické poškození obrazu.

Co je to pasparta?

Jsou pasparty papírové rámečky? Ne, tak docela. Pasparta je okraj obrazu, která dá dílu lépe vyniknout. Je vyrobena z tlustšího kartonu a tak vytváří mezi dílem a sklem ochranný vzduchový polštář. Obraz není v přímém kontaktu se sklem, nedotýká se jej a tak jeho barvy neblednou tak rychle. Občas je k vidění pasparta, která je lemována knihařským plátnem. Této technice se říká pasparta s lemem. Paspartu lze vkládat jak do dřevěných, tak i kovových rámů.

Přenechejte to odborníkům

Pasparty jsou sice velice krásným doplňkem obrazu, ale pokud je do obrazu neodborně vložena nadělá více ostudy než parády. Proto je potřeba paspartování obrazů přenechat pracovníkům rámařství, kteří vám s paspartou nejen poradí, ale také vám ji odborně zhotoví a vy se budete už jen kochat krásou vašeho obrazu, fotografie, nebo zaskleného exponátu.